Mała kuchnia, ale za to jaka!

Każdy chciałby mieć przestronną i zaopatrzoną w przeróżne gadżety kuchnię, ale niewielu ma takie możliwości. Większość z nas ma niewielkie, a co gorsza – mało ustawne kuchnie. Zaaranżowanie takich pomieszczeń jest jednym z najtrudniejszych zadań dla architekta wnętrz. Musi on znaleźć takie rozwiązania, aby potrzeby domowników zostały spełnione, przy dosyć dużych ograniczeniach przestrzennych i instalacyjnych.
Dobrym rozwiązaniem nadającym wrażenie większej przestrzeni w małych kuchniach jest użycie jasnych barw na podłogach i ścianach. Meble powinny być umieszczone na tych samych wysokościach, a blat powinien mieć jeden ciąg, bez podwyższeń czy obniżeń. Fronty powinny być zdecydowanie jasne i delikatne, bez zbędnych wzorów. Wykonane z materiałów odbijających światło lub szklane, co będzie dodatkowo powiększać przestrzeń. Radzimy unikać zabudowy wysokiej, bo jej postawienie w małej kuchni osiągnie odwrotny efekt do zamierzonego.
A co położyć na ścianie wzdłuż blatu roboczego? My postawilibyśmy na fototapety z perspektywą pokrytą szkłem łatwym do zmycia szkłem, o potęgującym efekcie głębi. Ale w takim wypadku pozostałe ściany powinny zostać białe, bez żadnych ozdób. Innym rozwiązaniem są lustra, choć te odbiją niestety wszystko, włącznie z nieporządkiem w kuchni.
A co z podłogą? Można na niej umieścić płytki bądź panele. Pamiętajmy jednak o korzystnym układzie podłużnych pasów, one optycznie właśnie poszerzą pomieszczenie.
Ważne jest też oświetlenie, pomocne przy pracy, a dodatkowo efektownie podkreślające pomieszczenie. Warto oprócz głównego światła dołożyć kilka mniejszych punktów świetlnych wzdłuż blatu roboczego.
Mała kuchnia nie musi być ciasna, brzydka i mało nowoczesna. Z nami zmieni się ona w funkcjonalne pomieszczenie, w którym każdy z domowników będzie chętniej spędzał czas.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.